Podstawowe i niezbędne narzędzia do ogrodu
Piękny ogród to marzenie każdego posiadacza własnego kawałka ziemi, ale wymaga on regularnej pielęgnacji i zaangażowania. To idealne miejsce do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz złapania oddechu po ciężkim dniu.
Zanim ogród stanie się ostoją i miejscem wypoczynkowym, trzeba się przy nim sporo napracować. Praca w ogrodzie bywa męcząca, dlatego konieczne jest wykorzystanie odpowiednio dobranych narzędzi ogrodniczych, które ułatwią osiągnięcie spektakularnego efektu.
Narzędzia elektryczne i spalinowe
Konkretne prace ogrodowe wymagają użycia konkretnego sprzętu ogrodniczego. Ich zastosowanie pozwala wykonać niezbędne zadania szybciej i wygodniej. W przypadku posiadania niewielkiego ogrodu przydatnym narzędziem będzie kosiarka elektryczna. Przy dużym ogrodzie lepsza będzie kosiarka spalinowa. Przy wyborze kosiarki elektrycznej należy zwrócić uwagę na szerokość koszenia, możliwość regulacji wysokości oraz zasięg kabla. Jeśli kabel nie sięga wszędzie, rozwiązaniem może być kosiarka spalinowa lub robot koszący. Przy pielęgnacji trawnika przydadzą się również takie narzędzia, jak wertykulatory, świdry glebowe czy glebogryzarki. O żywopłot z iglaków lub roślin liściastych łatwiej dbać przy pomocy elektrycznych nożyc do żywopłotu. Taki sprzęt sprawia, że za jednym pociągnięciem można skrócić duży obszar, co przy wykorzystaniu nożyc ręcznych jest czasochłonne i meczące.
Narzędzia do prac ręcznych
Oprócz dużego sprzętu elektrycznego, do pielęgnacji dużego i małego ogrodu niezbędne są również narzędzia ręczne. W każdym przydomowym ogrodzie powinna się znaleźć łopata i szpadel, które przydadzą się podczas przekopywania rabat kwiatowych, grządek warzywnych oraz do kopania dołków pod krzewy czy drzewa. Sprzęt ten powinien być z jednej strony solidny, żeby nie wyginał się podczas użycia oraz lekki, aby nie obciążać ręki podczas kopania. Niezbędne w ogrodzie są również grabie, które mogą służyć do grabienia spadających liści i skoszonej trawy oraz do wyrównywania powierzchni grządek. Do spulchniania ziemi na grządkach warto wykorzystać motykę – w niektórych sytuacjach łatwiej nią operować, niż szeroką łopatą. Do przycinania roślin lub gałęzi przydatny może okazać się sekator, a przy większych krzewach – siekiera. Aby nie dźwigać obciętych gałęzi, do ich transportu najlepiej wykorzystać taczkę. Można nią także przewozić nawozy, ziemię czy sadzonki drzew i krzewów. Doskonale przydaje się również podczas jesiennych porządków w ogrodzie, gdy trzeba usunąć suche liście, pozbierać owoce czy obcięte gałęzie. Warto też zadbać, aby wszystkie kupowane narzędzia były wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, szkodliwe działanie wilgoci oraz upływ czasu.