Jak wybrać dobre nożyce do żywopłotu?
Żywopłot to pas gęsto posadzonych krzewów, które stanowią doskonałe odgrodzenie przestrzeni przed wścibskimi spojrzeniami lub nieproszonymi gośćmi. Odpowiednia pielęgnacja tych roślin sprawia, że wyglądają estetycznie i są wizytówką niejednego ogrodu. Wielu z nas zastanawia się jednak, w jaki sposób przycinać żywopłot, by nadać mu określony kształt, nie niszcząc przy tym krzewów.
Najczęściej sięga się po zwyczajny sekator ogrodniczy, który niestety nie do końca nadaje się do takich czynności. Mianowicie cięcie nim jest mało praktyczne i bardzo czasochłonne. Lepszym rozwiązaniem jest wybór specjalnych nożyc do żywopłotu. Wśród dostępnych na rynku różnych rodzajów, warto poznać ten, który sprawdza się do tego najlepiej.
Jakie są rodzaje nożyc do żywopłotu?
Nożyce do żywopłotu muszą spełniać kilka istotnych kryteriów. Po pierwsze ostrza powinny wykonywać płynne cięcia. Aby im to umożliwić, nie należy zbyt mocno dokręcać śruby je łączącej, gdyż ściśnięte ostrza mogą się szybko zablokować. Po drugie istotne jest wyścielenie rękojeści wygodnym materiałem, który pozwoli na solidne trzymanie narzędzia w ręku nawet przez kilka godzin. Oprócz tego liczy się również waga nożyc do żywopłotu. Im lżejsze, tym łatwiej wykonywać nimi pracę przez dłuższy czas. Zbyt ciężkie mogą szybko zmęczyć ogrodnika i zniechęcić go do dalszej pracy nad krzewami. Wśród dostępnych modeli nożyc wyróżnia się:
- Nożyce ręczne – mogą mieć proste lub pofałdowane ostrza. Pierwszy typ nadaje się do ciecia korekcyjnego, zwłaszcza młodych i miękkich pędów, na które szczególnie trzeba uważać, by ich nie uszkodzić. Drugi natomiast dobrze sprawdzi się przy przycinaniu popularnych tui i żywopłotów ze świerka. Pofałdowane brzegi ostrza ułatwiają cięcie grubszych krzewów i uniemożliwiają zsuwanie się nożyc z pędów.
- Nożyce elektryczne – sprawdzają się w przycinaniu wysokich żywopłotów. Działają na zasadzie trzymania lub puszczania przycisku uruchamiającego mechanizm tnący. Aby były skuteczne, ich ostrza muszą być dobrze naostrzone, gdyż w przeciwnym razie można dość mocno uszkodzić rośliny. Warto również pamiętać, by nie używać ich podczas deszczu lub wtedy, gdy pędy roślin są mokre. Ten rodzaj nożyc poradzi sobie najlepiej z żywopłotami z pięciornika i berberysu.
- Nożyce akumulatorowe – skutecznie przycinają grubsze pędy żywopłotów, jednakże ich pracę ogranicza zasób energii. Nożyce wydajnie pracują nie więcej niż przez godzinę, po tym czasie wymagają ładowania. W przeciwieństwie do nożyc elektrycznych są jednak bardziej mobilne i można je używać w miejscach, w których trudno o dostęp do kontaktu.
- Nożyce spalinowe – ten rodzaj narzędzi zaleca się profesjonalnym ogrodnikom zajmującym się przycinaniem krzewów na dużych powierzchniach. Służą one do częstego przycinania żywopłotu i nie przeszkadzają im warunki atmosferyczne. Można ich używać zarówno na suchych, jak i mokrych pędach. Wydajnie pracują też na praktycznie każdych rodzajach żywopłotu, choć częściej stosuje się je przy bardziej wytrzymałych na uszkodzenia mechaniczne rodzajach roślin.
Dobre nożyce do żywopłotu to takie narzędzia, które przede wszystkim są dopasowane do możliwości ogrodnika oraz rodzaju przycinanych roślin. Drobne pędy lepiej obcinać używając nożyc ręcznych, z kolei większe i twardsze kompozycje można śmiało modyfikować przy użyciu narzędzi czerpiących energię z sieci lub akumulatorów. Jeśli zależy nam na drobnej korekcie przyciętej części, znacznie lepiej nadadzą się do tego nożyce mechaniczne. Równe obcięcie pasa gęsto posadzonych krzewów zapewnią natomiast dużo wydajniejsze i pracujące w krótszym czasie nożyce elektryczne lub spalinowe.