Jak działa wertykulator elektryczny?
Wertykulator oczyszcza trawnik z mchu, starej skoszonej trawy, liści i chwastów. Dzięki temu, powietrze oraz woda mają lepszy dostęp do wierzchniej warstwy gleby, co powoduje zagęszczenie trawy.
Budowa wertykulatorów oraz ich rodzaje
Wertykulator nacina pionowo darń ułożonymi równolegle nożami. Głębokość nacięcia można regulować – wynosi ona od 1,5 do 2 cm. Zależnie od modelu urządzenia, nacina ono darń na szerokości od 35 do 50 cm. Można wybrać wertykulator z dołączonym pojemnikiem na zebrany filc i mech. Pojemniki występują w różnych rozmiarach. Korzystając z urządzenia bez pojemnika należy zgrabić z trawnika pozostawione przez wertykulator odpady.
Wyróżnia się następujące rodzaje wertykulatorów:
- elektryczne – dobrze sprawdzą się na niewielkich trawnikach przydomowych, ponieważ wymagają dostępu do źródła prądu. Zależnie od odległości od gniazdka i długości kabla, może być konieczne podpięcie do przedłużacza. Z reguły wertykulatory elektryczne są tańsze od spalinowych,
- spalinowe – zasilane paliwem, co wiąże się ze zwiększonymi kosztami eksploatacji. Podczas pracy generują większy hałas niż elektryczne, ale mają też większą od nich moc – można przy ich użyciu przeprowadzić wertykulację na dużych powierzchniach oraz w miejscach bez dostępu do prądu,
- akumulatorowe – zasilane przez akumulator, dzięki czemu nie potrzebują przewodów zasilających. Wygodne w użyciu na niewielkich powierzchniach,
- ręczne – podstawowy typ wertykulatora o prostej budowie. Wymaga użycia siły, dlatego polecany jest do użycia w małych ogródkach.
Wertykulatory bywają mylone z aeratorami, które działają podobnie, ale są przeznaczone do młodszych trawników, w których gleba powinna być nakłuwana, a nie nacinana. Aerację można przeprowadzać nawet kilka razy w roku.
Jak używać wertykulatorów?
Wertykulację trawnika najlepiej przeprowadzać raz lub dwa razy w roku. To zabieg, który jest najbardziej potrzebny na wiosnę, kiedy gleba jest zanieczyszczona pleśniejącymi liśćmi oraz chwastami. Warto go wykonać szczególnie wtedy, gdy trawnik pokryty jest resztkami ściętej trawy. Wszystkie te dodatkowe warstwy ograniczają przepuszczalność powietrza, wody oraz ewentualnych nawozów lub nasion.
Przed użyciem wertykulatora należy skosić trawę – umożliwi to ostrzom dotarcie do wierzchnich warstw gleby. Aby zapewnić bezpieczeństwo osobie obsługującej wertykulator oraz zapobiec awarii noży, trzeba zwrócić uwagę na to, czy na trasie urządzenia nie ma kamieni i innych twardych przedmiotów. Gleba powinna być nawilżona – nie przeprowadza się wertykulacji w trakcie suszy lub po mocnych ulewach.
Ze względu na to, że noże wertykulatora poruszają się tylko do przodu, należy wyznaczyć trasę, która nie będzie wymuszać cofania urządzenia. Najlepiej jest poruszać się najpierw wzdłuż, a później w poprzek trawnika.